Ana Sayfa
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanları...
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanları...

Tıpkı Bizans'ın ekonomik çöküntüsü dahil bütün zaaflarını devralan Osmanlılar gibi üretime dayalı bir madencilik politikasından yoksun olan Türkiye'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 1963 yılında kurulmuştur. Bu arada bakanlık yapan özellikle Hüdai Oral (gazeteci Ertuğrul Özkök'ün kayınbabası), Kamuran İnan ve Deniz Baykal gibi politikacılar da tabii ki Ergani, Erganimadeni, Maden yer isimleri ile Bakır ve Krom meselesine değinmemek üzere şöhret sahibidirler. 1963 yılından bugüne kadar görev yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarının sıralı listesi ise şöyledir:


1- Hüdai Oral (25.12.1963 - 20.02.1965)

2- Mehmet Turgut (20.02.1965 - 27.10.1965)

3- İbrahim Deriner (27.10.1965 - 03.04.1967)

4- Refet Sezgin (03.04.1967 - 03.11.1969)

5- Sabit Osman Avcı (03.11.1969 - 14.12.1970)

6- Nahit Menteşe (14.12.1970 - 26.03.1971)

7- İhsan Topaloğlu (26.03.1971 - 29.09.1971)

8- Atilla Sav (13.10.1971 - 27.10.1971)

9- Nezih Devres (10.11.1971 - 22.05.1972)

10- Nuri Kodamanoğlu (22.05.1972 - 15.04.1973)

11- Kemal Demir (15.04.1973 - 26.01.1974)

12- Cahit Kayra (26.01.1974 - 17.11.1974)

13- Erhan Işıl (17.11.1974 - 31.03.1975)

14- Selahattin Kılıç (31.03.1975 - 21.06.1977)

15- Neşet Akmandor (21.06.1977 - 21.07.1977)

16- Kamuran İnan (21.07.1977 - 05.01.1978)

17- Deniz Baykal (05.01.1978 - 12.11.1979)

18- Esat Kıratlıoğlu (12.11.1979 - 12.09.1980)

19- Serbülent Bingöl (20.09.1980 - 05.02.1982)

20- Fahir İlkel (05.02.1982 - 13.12.1983)

21- Cemal Büyükbaş (13.12.1983 - 05.01.1985)

22- Sudi Türel (05.01.1985 - 21.12.1987)

23- Fahrettin Kurt (21.12.1987 - 30.04.1991)

24- Togay Gemalmaz (30.04.1991 - 23.06.1991)

25- Muzaffer Arıcı (23.06.1991 - 20.11.1991)

26- Ersin Faralyalı (20.11.1991 - 25.06.1993)

27- Veysel Atasoy (25.06.1993 - 05.10.1995)

28- Şinasi Altıner (05.10.1995 - 06.03.1996)

29- Hüsnü Doğan (06.03.1996 - 28.06.1996)

30- Recai Kutan (28.06.1996 - 30.06.1997)

31- Cumhur Ersümer (30.06.1997 - 11.01.1999)

32- Ziya Aktaş (12.01.1999 - 28.05.1999)

33- Cumhur Ersümer (29.05.1999 - 27.04.2001)

34- Zeki Çakan (08.05.2001 - 18.11.2002)

35- Hilmi Güler (18.11.2002 - 01.05.2009)

36- Taner Yıldız (01.05.2009 - Halen görevde...)




Araştırma Kategorileri
Twitter - @bizmadenliyiz
Son Eklenen Fotoğraf
Ziyaretçi İstatistiği

Aktif  Online Ziyaretçi : 10

Toplam Ziyaretçi Sayısı : 3267177

İlk Yayın Tarihi :   06.12.2006